Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
X
ogólnopolski konkurs
wiedzy biblijnej

Poznaj bliżej skromnego Marka...

Łatwo pominąć w lekturze tę najkrótszą z Ewangelii. Napisana prostym, niezbyt wyszukanym językiem, nie zawiera rozbudowanych mów Jezusa, skupia się bardziej na Jego czynach, a podkreślając nadprzyrodzoną mądrość i moc Zbawiciela domaga się wiary od tych, którzy czekają na cud. To sprawia, że może zniechęcić do lektury kogoś, kto poszukuje głównie wyjątkowości w opisywanych zdarzeniach. Pogłębiona analiza Markowej Ewangelii wydobywa jej niebanalne piękno. Prostota i oszczędność stylu ukazują głębiej tajemnicę Mistrza. Trzeba jednak podczas lektury przyjąć zasadę, że każde słowo u św. Marka zapisane zostało po głębszych przemyśleniach, a niektóre zdarzenia, których tu brakuje, a które znamy z innych Ewangelii zostały pominięte świadomie. 

Sam autor był dość wyjątkowy. Jego historia obfituje w wiele ciekawych zdarzeń. Nie należał do ludzi ubogich. Urodził się w bogatej dzielnicy, a jego matka dysponowała sporym majątkiem. Ten delikatny, wrażliwy i skromny chłopiec zachwycił się Jezusem, z trudem jednak dorastał do bycia głosicielem Dobrej Nowiny. Z Ogrodu Oliwnego uciekał nago, byle dalej od prześladowców Jezusa, a św. Pawła opuścił podczas jednej z wypraw misyjnych, przestraszywszy się trudów podróży. W końcu jednak, i on dorósł do męczeństwa. 

Niewprawny w biblijnych rozważaniach umysł współczesnego człowieka często wyrzuca ze świadomości Ewangelię św. Marka również z tego powodu, że w masowej kulturze imię jej autora mocniej kojarzy się z Wenecją niż z Ewangelią. I wcale nie dlatego, że wszyscy pamiętamy o relikwiach Świętego złożonych w tym mieście u końca pierwszego tysiąclecia, ale dlatego, że wenecki Plac i Bazylika są w planach wycieczkowych każdego szanującego się biura podróży. Podróże oczywiście kształcą, ale nie zawsze właściwie. Kiedy już podróżnik stanie na tym magicznym trapezowym placu, gdzie rzeczywistość i fantazja wzajemnie się przenikają, i spojrzy w kierunku Bazyliki może zapomnieć o całym świecie jaki znał do tej pory. Pięć niezwykłych bizantyjskich kopuł i współbrzmiące z nimi portale ozdobione cennymi marmurami niemal siłą wciągają do wnętrza. A tam jest prawie wszystko co artysta może wymyślić: pięćset kolumn, marmur we wszystkich kolorach, alabaster, granit, porfir, mozaiki, freski, obrazy i rzeźby. Wszystko wysmakowane, współgrające ze sobą, zachwycające bogactwem i kunsztem - zapierające dech.

Piękne, zajmujące całą wyobraźnię zwiedzającego, ale przecież nie tak piękne, jak skromna i powściągliwa Markowa Ewangelia o Jezusie.

                 - Elżbieta Konderak, redaktor naczelna miesięcznika Biblia krok po kroku

Chcesz poznać Świętego Marka jeszcze bliżej?

Biblia krok po kroku

Redakcja miesięcznika Biblia krok po kroku przygotowała specjalną ofertę dla osób zaangażowanych w tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Katecheci i uczestnicy 18. edycji, mogą nabyć poza prenumeratą wydanie, poświęcone Ewangelii wg św. Marka "Ewangelia dla żółtodziobów" (Nr 15), w promocyjnej cenie 7 zł / egz. Okoliczności oraz intencje powstania Markowej Ewangelii, wyjaśniają w przystępny sposób znakomici bibliści, m.in. dr hab. Krzysztof Mielcarek, wykładowca KUL. Czytelnik znajdzie tu również wkładkę z treścią omawianego fragmentu Pisma Świętego w najnowszym przekładzie Edycji Św. Pawła. W każdym kolejnym numerze, kurs językowy Greka krok po kroku. Polecamy!

Pismo można zamówić:

Stowarzyszenie LIST
ul. Dominikańska 3/12
31-043 Kraków

sklep@list.media.pl
lub telefonicznie:
12 423 11 99
(powołując się na Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej)

Nr konta: 09 1240 1431 1111 0010 1356 5759

www.list.media.pl

Miesięcznik Biblia krok po kroku
jest patronem medialnym i sponsorem rocznej prenumeraty dla zwycięzcy
18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Kalendarium

Sponsorzy

Multimedia

Znajdź nas na:

Partnerzy

Patronat medialny

Polecamy:

Katolickie Stowarzyszenie
"Civitas Christiana"

ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
605 558 942
Przed skierowaniem zapytania, zapraszamy do upewnienia się, czy nie ma już na nie odpowiedzi w Regulaminie lub zakładce O Konkursie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej.
Twój adres e-mail wykorzystywany będzie wyłącznie do rozsyłania naszych nowości i nigdy nie zostanie przekazany osobom trzecim. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji wpisując ponownie swój adres e-mail w formularzu powyżej.
Copyright © 2017 CodeCommando