Przed nami XVIII Spotkanie Młodych z Biblią.

Już po raz XVIII na Jasnej Górze 13 maja odbędzie się Spotkanie Młodych z Biblią. To propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych – finalistów diecezjalnych 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Data zjazdu została wybrana specjalnie, by przypomnieć o cudzie ocalenia życia św. Jana Pawła II z zamachu w 1981 r. To w częstochowskim Sanktuarium znajduje się wymowne wotum, niemy świadek tego wydarzenia, przestrzelony i zakrwawiony pas papieskiej sutanny. To jedna z najcenniejszych relikwii papieża z Polski, złożona przez niego samego, w geście wdzięczności Maryi za darowane życie.

Dla młodych to niezwykła okazja do modlitwy przed Obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej, poznania historii narodowego Sanktuarium oraz spotkania z największym z rodu Polaków – św. Janem Pawłem II. Szczególnym punktem tego dnia, obok udziału we Mszy św., którą o godz.13.30 sprawować będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie także wysłuchanie świadectwa o. Józefa Płatka, byłego generała Zakonu Paulinów, na ręce którego papież z Polski złożył przestrzelony pas swej sutanny.

We wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej młodzi modlić się będą na różańcu w czasie nabożeństwa w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. Na „dziesiątkach” poświęconych podczas Mszy św., dziękować będą za pontyfikat Jana Pawła II i prosić o pokój na świecie oraz o dobry wybór Prezydenta RP.

W 44. rocznicę ocalenia życia Jana Pawła II Spotkaniu Młodych z Biblią towarzyszyć będzie przesłanie świętego papieża z 1995 r. wypowiedziane w ONZ: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei. (…) Może w tej chwili, w tym dziejowym momencie, nadzieja jest najbardziej zagrożona. A równocześnie najbardziej nieodzowna”.

Spotkanie ma charakter formacyjno-edukacyjny, a także integracyjny i jest nagrodą dla trójki laureatów etapów diecezjalnych konkursu biblijnego oraz ich katechetów. Uczestnikom zaproponowano na Jasnej Górze, w Sali Papieskiej od godz.10.30, dwie konferencje biblijne: o nadziei i byciu uczniem Jezusa.

Organizatorzy zaplanowali również zwiedzanie wystawy „Kaplica Sykstyńska Dziedzictwo” jedynej na świecie wiernej kopi watykańskiej kaplicy odtworzonej w skali 1:1. To okazja do zgłębienia tajemnic jednej z najważniejszych kaplic chrześcijaństwa, a jednocześnie jednego z najwybitniejszych dzieł sztuki renesansowej.

W ramach inicjatywy, która trwać będzie dwa dni (13-14.05.), odbędą się także warsztaty biblijne dotyczące zakresu merytorycznego obowiązującego w bieżącej edycji konkursu.

W programie jest również wyjazd do Olsztyna k. Częstochowy, gdzie uczestnicy zdobywać będą Mały Jasnogórski Giewont, wezmą udział w nabożeństwie majowym w plenerze i spędzą czas przy ognisku.

W 2007 r. narodził się pomysł, aby w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez „Civitas Christiana” dla uczniów szkół ponadpodstawowych, przed ogólnopolskim finałem zaproponować spotkanie na Jasnej Górze. Ma ono dwa podstawowe wymiary. Pierwszy to zwrócenie uwagi, że udział w biblijnym konkursie jest czymś wyjątkowym, bo dotyczy Bożego Słowa, drugi to przypomnienie o roli Jasnej Góry, opieki Królowej Polski w życiu polskiego narodu.

W tym roku swój udział w spotkaniu zapowiedziało prawie 140 osób.

Izabela Tyras KSCCh

 

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
"Civitas Christiana"
https://okwb.pl/wp-content/uploads/2021/07/show_img.png
ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
email okwb@civitaschristiana.pl
Copyright © 2018 Civitas Christiana