Finał 28. Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego już 10 czerwca

O tym, że Pismo święte jest księgą ciągle aktualną, ważną dla każdego pokolenia, przekonują uczestnicy konkursu biblijnego organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie. „Civitas Christiana”. Już w najbliższy poniedziałek, 10 czerwca w Niepokalanowie rozpocznie się dwudniowy finał konkursu, w którym udział wezmą uczniowie szkół średnich reprezentujący wszystkie diecezje w Polsce.

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego – finału.

Finaliści zostali wyłonieni w kwietniowych etapach diecezjalnych. Trzej najlepsi uczniowie otrzymali szansę „walki” o indeksy na różne uczelnie wyższe i cenne nagrody rzeczowe.

Etap ogólnopolski tradycyjnie zainauguruje wspólna modlitwa, ponieważ jednym z celów konkursu jest także stworzenie płaszczyzny spotkania młodego Kościoła i dzielenia się radością wiary. Mszy św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask przewodniczyć będzie o godz.14.00 bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, członek Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Wieczorem, po etapie pisemnym konkursu, młodzi zobaczą film „Powołany 2” i spotkają się z jego twórcami. Film to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Opowiada o zmaganiach młodych ludzi, którzy szukają swoich życiowych dróg.

Także w drugim dniu finału konkursu nie zabraknie wspólnej modlitwy. Młodzi wezmą udział w nabożeństwie słowa. Będą mieli również okazję do zwiedzenia Niepokalanowa, gdzie żył i posługiwał św. Maksymilian Maria Kolbe, męczennik z Oświęcimia. Gala finałowa i etap ustny rozpoczną się po południu.

Siedmiu najlepszych uczniów wyłonionych po pisemnym teście przystąpi do odpowiedzi na pytania zadawane przez specjalnie powołaną komisję składającą się również z wybitnych biblistów pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Wróbla.

Tekstem źródłowym Konkursu jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem (Edycja Świętego Pawła, 2011).

Tematyka 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez „Civitas Christiana” obejmuje w tym roku Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. To, jak podkreśla ks. Wróbel, w nawiązaniu do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który zwraca szczególną uwagę na wspólnotowy wymiar Kościoła. Główne orędzie Księgi Sędziów polega na wezwaniu do postawy posłuszeństwa i ufności wobec Boga. Taka postawa prowadzi do budowania silnej wspólnoty Izraela, która jest w stanie przeciwstawić się wszelkim wrogom. Dzieje Apostolskie ukazują wspólnotę pierwotnego Kościoła zwracając szczególną uwagę na życie apostołów Piotra i Pawła. Zachęcają pierwszych chrześcijan do głębokiego przyjęcia w wierze nauki Jezusa i wypełniania jej we wspólnocie pierwotnego Kościoła.

Lektura Księga Sędziów i Dziejów Apostolskich pozwala młodym ludziom odkrywać wartość wspólnoty, która swoją witalność i dynamizm czerpie z mocy Boga. Sędziowie jako wybawcy ludu Izraela są zapowiedzią Jezusa Chrystusa, który jako Zbawiciel ludzkości w mocy Ducha Świętego prowadzi wspólnotę Kościoła po ścieżkach prawdy, świętości i miłości.

Fundatorami nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej są: Grupa INCO S.A.,  Biuro Podróży TRINITY-PL, Wydawnictwo Jedność i Edycja Świętego Pawła.

Patronat nad konkursem w skali ogólnopolskiej sprawują Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz abp Stanisław Gądecki do niedawna przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W konkursie biblijnym udział wzięło w tym roku ponad 1260 szkół średnich.

It/Civitas Christiana

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
"Civitas Christiana"
https://okwb.pl/wp-content/uploads/2021/07/show_img.png
ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
email okwb@civitaschristiana.pl
Copyright © 2018 Civitas Christiana