Finał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej za nami!


Wyjątkowa edycja, wyjątkowy Finał – tak określić można zmagania 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego część ustna Finału odbyła się 27 października w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie. Po raz pierwszy w historii ostateczne rozgrywki pomiędzy najlepszymi siedmioma finalistami przeprowadzono w formie transmisji online.

Pisemny etap Finału również odbył się wirtualnie – na dedykowanej platformie online. Przystąpiło do niego 125. uczestników z całej Polski, natomiast w pierwszym, szkolnym etapie Konkursu wzięło udział 6200. uczniów szkół ponadpodstawowych.

O wrażeniach po tegorocznej edycji opowiedziała Agnieszka Zalewska, krajowy koordynator Konkursu. – 24. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej był wyjątkowy pod wieloma względami, odbył się w niełatwej rzeczywistości, w nowej formule online, co rodziło przed nami nowe wyzwania, którym jako organizatorzy staraliśmy się najlepiej jak potrafimy podołać. Szczególnie wartym docenienia jest zaangażowanie uczestników, którzy w tym ciężkim czasie zdecydowali się wziąć udział w Konkursie i mimo niesprzyjających okoliczności byli tak wspaniale przygotowani. Dziękujemy również katechetom za pomoc w przygotowaniach i koordynację w szkołach. Serdecznie podziękowania składam również naszym przyjaciołom, parterom oraz osobom, które włożyły wiele serca w przygotowanie tego dzieła. Dziś Finał wydarzenia, Bogu niech za to będą dzięki! – mówiła Agnieszka Zalewska.

Święto biblijne rozpoczęło się od Mszy Świętej pod przewodnictwem JE Księdza Biskupa Wojciecha Osiala w Kościele pw. św. Leonarda i św. Małgorzaty w Łowiczu. Dzięki uprzejmości łowickiego Gościa Niedzielnego, mogliśmy łączyć się duchowo z zebranymi w świątyni za pośrednictwem transmisji online.

Czytajmy codziennie kilka wersetów z Biblii. Zacznijmy od Ewangelii: trzymajmy ją otwartą na stoliku nocnym w domu, nośmy ją ze sobą w kieszeni, wyświetlajmy na telefonach komórkowych, pozwólmy, by inspirowała nas każdego dniatymi słowami rozpoczął część główną wydarzenia Mateusz Gawroński. Prowadzący oddał głos również p. Sławomirowi Józefiakowi oraz p. Maciejowi Szepietowskiemu, którzy pragnęli serdecznie pozdrowić i podziękować uczniom za wyjątkową wytrwałość i mobilizację w trudnym dla wszystkich okresie.

Ostatecznie Komisja Konkursowa w składzie: przewodniczący ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, ks. dr hab. Mirosław Jasiński, ks. dr Dariusz Wojtecki oraz Agnieszka Zalewska jako konsultant Komisji, przyznała miejsca według następującego porządku:

I – Nataniel Owczarski – diecezja bydgoska, opiekun ks. Łukasz Kucharski

II – Agata Spręga – diecezja pelplińska, opiekun Mirosław Lange

III – Faustyna Pachacz – diecezja sandomierska, opiekun Renata Pachacz, ks. Sebastian Kula

IV – Zofia Michałowicz – diecezja włocławska, opiekun ks. Mateusz Włosiński

V – Patrycja Sabat – diecezja sandomierska, opiekun Bogusław Łój

VI – Karolina Kończak – diecezja koszalińsko-kołobrzeska, opiekun ks. Artur Kucharski

VII – Jessica Aniśkiewicz – diecezja gliwicka, opiekun ks. Mariusz Woźniak

Laureaci mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia, filozofia, historia, pedagogika, italianistyka, filologia polska, prawo kanoniczne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Ponadto, najlepsi wraz z katechetami udadzą się na zagraniczne pielgrzymki do Ziemi Świętej. Czekają na nich również liczne upominki, sprzęt elektroniczny oraz nagrody książkowe.

Na zakończenie, Mateusz Gawroński poinformował wszystkich o niespodziance. Mając na uwadze wysoki poziom tegorocznej edycji oraz chcąc docenić zaangażowanie uczestników, którzy mimo niesprzyjających okoliczności byli tak wspaniale przygotowani, organizator postanowił przyznać wyróżnienia trzem osobom wyłonionym w dodatkowym etapie Konkursu. Kolejne zmagania odbędą się 10 listopada i będą dotyczyć tych, którzy w części pisemnej Finału uzyskali punktację powyżej i równą 87. punktów.

Gratulujemy tegorocznym laureatom i do zobaczenia na dodatkowym etapie Konkursu, a potem na kolejnej, jubileuszowej już edycji!

1-v4

Image 1 of 8

 

____________________________________________

 

 


Marta Witczak-Żydowo
– Sekretariat OKWB, Sekretarz Redakcji e-civitas.pl

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
"Civitas Christiana"
https://okwb.pl/wp-content/uploads/2021/07/show_img.png
ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
email okwb@civitaschristiana.pl
Copyright © 2018 Civitas Christiana