Jasna Góra: modlitwa za młodych uczestników konkursu biblijnego – relacja Izabeli Tyras

 

– Żeby wiara była życiem, to postaw Jezusa na pierwszym miejscu i uwierz, że w Bożą miłość – mówił na Jasnej Górze do młodych bp Andrzej Przybylski. Częstochowski biskup pomocniczy w kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. celebrowanej w intencji uczestników 24.Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez „Civitas Christiana”. Dziś miały odbyć się etapy diecezjalne dlatego uczniowie i katecheci zostali zaproszeni do modlitwy przez środki społecznego przekazu, w tym TV Trwam.

Bp Przybylski w nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii mówił w kazaniu o Nikodemie, który nazywany jest ukrytym uczniem Jezusa. – Nikodem widział i czuł, że wiara w ukryciu to dużo, ale za mało, by ta wiara przemieniła jego życie, przemieniła świat – zauważył kaznodzieja. Podkreślił, że to dlatego pytał Jezusa- czy to możliwe, by taki stary, grzeszny człowiek, ze swoimi nawykami mógł żyć nowym życiem, Jego życiem? Zauważył, że wiele razy jesteśmy podobni w tym właśnie do Nikodema, bo „wierzymy, podoba nam się to wszystko co Jezus mówi, ale jak on stajemy i mówimy to niemożliwe, jestem grzesznikiem, tyle razy się spowiadałem i wciąż odchodzę, czy to możliwe, by zmienić życie?

Częstochowski biskup pomocniczy podkreślał, że „Jezus mówi, że jest to możliwe, tylko trzeba rzuć swoje życie na wiatr Ducha Świętego”. – Zostaw te swoje zabezpieczenia, myślenie o sobie, lęki, wiatr wieje gdzie chce, rzuć wreszcie swoje życie w ramiona Ducha Świętego – wskazywał bp Przybylski.

Zauważył, że „Nikodem wie, że nie jest to proste, ale Jezus wzywa go, by  uwierzył nie w ukryciu, ale naprawdę”.

– Jeśli chcesz, by twoja wiara stała się życiem musisz wywyższyć Jezusa w swoim życiu tzn. postawić Go na pierwszym miejscu. Nie możesz mówić, że wierzysz w Jezusa, ale tak naprawdę mnóstwo innych rzeczy jest ważniejszych od Niego i dla nich jesteś w stanie zrobić o wiele więcej niż dla Jezusa – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „żeby wiara była życiem, to trzeba postawić Jezusa na pierwszym miejscu i uwierzyć, że to co robi dla ciebie Bóg to jest największa miłość. – Uwierz w Bożą miłość, że nikt Cię tak nie kocha, jak Jezus, na dowód tego dał swojego Syna, który umarł za ciebie. Czy ktoś cię tak kocha, by oddać za ciebie życie? – pytał bp Przybylski. Zachęcał, by uwierzyć, że „Bóg, wiara, nie jest po to, by cię potępić, ale żeby cię zbawić”. – Bóg ci mówi żyj wiarą, przestrzegaj przykazań, nie żeby cię utrapić, ograniczyć, ale żeby ci dać życie. Przyjmij Jego miłość i uwierz, że to jest dla ciebie droga zbawienia a nie potępienia – przypominał.

Bp Przybylski zauważył, że „gdybyśmy wszyscy żyli wiarą, to świat, Polska, Kościół byłby odnowione, zupełnie, by to inaczej wyglądało. Ale my ciągle żyjemy w ukryciu, martwimy się co powiedzą inni, jak zostanie to odebrane. Życie prawdziwą wiarą jest możliwe, tylko trzeba się rzucić na wiatr Ducha Świętego i to co o Bogu wiemy, czytamy, to co nas porusza, to musi stać się  programem naszego życia”.

Zwracając się do uczestników konkursu biblijnego, uczniów szkół średnich kaznodzieja podkreślił, że „to dużo być zachwyconym Słowem Bożym, mieć wiedzę i znać Je, ale to za mało jeśli nie będzie przełożenia na życie, na codzienne postępowanie”. – Prośmy Ducha Świętego, by wiara nasza nie była ukryta, ale by ją ożywiał każdego dnia – modlił się bp Andrzej Przybylski.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu pod hasłem „Poczuj radość Ewangelii” zgłosiło się 1215 szkół średnich z całego kraju. Uczniowie mieli zmierzyć poziom swojej wiedzy ze znajomości Księgi Liczb i Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian.

Koordynatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który organizuje Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, mają nadzieję na przeprowadzenie eliminacji jesienią.

Jak powiedział na antenie Radia Jasna Góra pomysłodawca konkursu Sławomir Józefiak z Katolickiego Civitas Christiana, celem konkursu jest dotarcie do rzeszy młodych ludzi i zafascynowanie ich Słowem Bożym.

Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej sprawują abp Wojciech Polak, Prymas Polski i abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

Izabela Tyras – Radio Jasna Góra,
Koordynator OKWB Archidiecezji Częstochowskiej

 

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
"Civitas Christiana"
https://okwb.pl/wp-content/uploads/2021/07/show_img.png
ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
email okwb@civitaschristiana.pl
Copyright © 2018 Civitas Christiana