Podsumowanie Finału 26. OKWB

Ach, co to był za finał! Myślę, że wszyscy obecni w Niepokalanowie w dniach 30-31 maja, a także Ci, którzy obserwowali jego przebieg w mediach społecznościowych, zgodzą się, że określić go można jako wyjątkowy. Obfitował we wzruszenia, dające do myślenia świadectwa zaproszonych gości, modlitwę, pouczające słowo. Tegoroczny finał, zgodnie z hasłem przewodnim konkursu, to także radość płynąca m.in. ze zgłębiania Pisma Świętego, z poczucia wspólnoty, z możliwości zawarcia nowych znajomości, ciekawych spotkań, uwielbienia Boga, wspólnej zabawy. Zobaczmy, jak wyglądały ten konkursowy, pełen emocji czas spędzony w Niepokalanowie.

W pierwszym dniu Finału uczestnicy, katecheci mieli okazję uczestniczyć w Nabożeństwie Słowa, które poprowadził ks. Maciej Gortyński z archidiecezji łódzkiej. Kapłan w obrazowy sposób, z pomocą celebransów przedstawił nam fakt, że Bóg nie może działać w naszym życiu, jeśli sami mu na to nie pozwolimy, jeśli się na Niego nie otworzymy – jest to niemal niemożliwe, podobnie jak otworzenie drugiemu człowiekowi zaciśniętej przez niego pięści. Po Nabożeństwie uczestnicy przystąpili do testu pisemnego. W czasie, gdy młodzież zmagała się z pytaniami konkursowymi, ich katecheci, opiekunowie stanęli przed innym wyzwaniem – wzięli udział w zabawnym quizie ze znajomości produktów jednego z głównych sponsorów OKWB, którym jest GRUPA INCO S.A. Następnie mieli okazję usłyszeć poruszające świadectwo siostry Michaeli Rak. Założycielka i zarazem dyrektor pierwszego na Litwie hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie opowiadała zgromadzonym, w jaki sposób Pan Bóg działa w jej życiu, jak wyprowadzał ją z sytuacji po ludzku beznadziejnych, w jaki sposób realizuje Jego plan. Działalność hospicjum przybliżył także p. Grzegorz Kiciński – przedstawiciel Fundacji „Aniołów Miłosierdzia”. Po etapie pisemnym wszyscy zostali zaproszeni na spotkanie z reżyserem filmu „Powołany” – p. Janem Sobierajskim, który podzielił się z zebranymi m. in. tym, jak w niesamowity sposób Duch Święty mówi do niego i kieruje nim przez słowa zawarte na kartach Pisma Świętego i jakie piękne owoce przynosi słuchanie tych Bożych wskazań.
Czy obecni na Finale mieli okazję do zabawy przy dobrej, chrześcijańskiej muzyce? –  „Jak najbardziej”! – ta odpowiedź jest jednocześnie nazwa zespołu muzycznego składającej się z grupy kapłanów, którzy w czasie koncertu rozruszali zgromadzoną na sali publiczność, dali wszystkim okazję do naprawdę udanej zabawy. Dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim, który poprowadził o. Mariusz Książek– proboszcz parafii NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.

Nazajutrz, przed południem chętni uczestnicy mieli okazję zwiedzać wraz z przewodnikiem Muzeum Strażackie, a także Muzeum św. Maksymiliana. Jednym z centralnych punktów tego dnia była uroczysta, koncelebrowana Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Górzyńskiego – metropolity warmińskiego. Warto dodać, że wzięło w niej udział 50 kapłanów! Jak zaznaczył arcybiskup “Każdy kontakt ze Słowem będzie owocny, kiedy będzie to akt wiary, kiedy zrodzi ono osobistą relację z Bogiem, a z tego w sposób oczywisty i naturalny wyniknie potrzeba poniesienia tego dalej światu”. Po Eucharystii wszyscy zostali zaproszeni do udziału w Gali Finałowej. Rozwiązywany dzień wcześniej test pozwolił wyłonić siedmiu uczestników, którzy przystąpili do ostatniego etapu zmagań konkursowych – części ustnej. Odpowiedzi na wylosowany zestaw pytań oceniała Komisja konkursowa w składzie: ks. dr hab. Mirosław Wróbel – przewodniczący Komisji, ks. dr hab. Mirosław, ks. dr Dariusz Wojtecki, dr Dawid Mielnik, mgr Urszula Tomasiak.

Najlepszymi okazali się:
1. miejsce Angelika Szybańska, archidiecezja białostocka
2. miejsce Marta Maria Gdańska, diecezja zamojsko-lubaczowska
3. miejsce Natalia Wachel, archidiecezja katowicka
4. miejsce Anna Masternak, archidiecezja gdańska
5. miejsce Mateusz Para, archidiecezja przemyska
6. miejsce Mateusz Pawłowski, archidiecezja katowicka
7. miejsce Tristan Redzimski, diecezja pelplińska.
Na zwycięzców czekały liczne nagrody ufundowane m. in. przez: Grupę INCO S.A., Biuro Podróży TRINITY-PL, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Wydawnictwo Św. Pawła, a także wiele szkół wyższych. Laureaci otrzymali m.in. wycieczki do Ziemi Świętej (za miejsca 1-3), do Wilna (za miejsca 4-7), indeksy na wiele kierunków uczelni wyższych w Polsce, a także sprzęt elektroniczny, książki, gadżety. Mamy nadzieję, że Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej przyniesie wiele duchowych owoców, czego z serca życzymy wszystkim jego uczestnikom!

Zdjęcia z wydarzenia już wkrótce w Galerii (zakładka konkurs/galeria zdjęć).

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
"Civitas Christiana"
https://okwb.pl/wp-content/uploads/2021/07/show_img.png
ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
email okwb@civitaschristiana.pl
Copyright © 2018 Civitas Christiana