Świadectwo: Konrad Caban, katecheta

Swoją przygodę z OKWB rozpocząłem wraz z 24. edycją konkursu. Zachęcony przez Dyrekcję mojej szkoły – Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku – przypadkowo wybrałem OKWB.

Początkowo trudno było uczniów technikum i szkoły branżowej I stopnia zachęcić do konkursu i to z Biblii! Większość z moich uczniów na co dzień unika tego typu lektur. Na szczęście, dwóch z nich zachęconych wizją ucieczki z lekcji języka polskiego zgodziło się wziąć udział w zmaganiach konkursowych.

Niestety, pandemia pokrzyżowała plany organizatorów i konkurs odbył się dopiero na początku kolejnego roku szkolnego, tj. 2020/2021. Na szczęście panowie podtrzymali chęć wzięcia udziału w konkursie.

Jak się okazało, po etapie szkolnym zakwalifikowaliśmy się do etapu diecezjalnego. Ten sukces zadziałał motywująco i wspólnie przygotowując się odnieśliśmy kolejny sukces. Jeden z uczniów dostał się do etapu ogólnopolskiego reprezentując naszą Archidiecezję. Było to wielkie przeżycie dla mnie oraz dla uczniów, które zbliżyło nas do Pisma Świętego, a przez to do Boga.

Można powiedzieć, że ci niepozorni uczniowie technikum biorący udział po raz pierwszy w konkursie religijnym zaskoczyli wszystkich docierając tak daleko. Niebawem nastąpiła kolejna – jubileuszowa 25. edycja. Zachęcając poprzednimi sukcesami udało się przekonać większą liczbę uczniów do wzięcia udziału w Konkursie – w tym naszych laureatów z poprzedniej edycji.

Tym razem przygotowania rozpoczęliśmy dużo wcześniej. Jak się okazało, wspólny czas na lekturze Biblii każdej nocy od marca do maja zaowocował nie tylko kolejnymi sukcesami – III i IV miejsce w finale ogólnopolskim dla naszej Archidiecezji i naszej szkoły, ale przede wszystkim stworzył prawdziwą wspólnotę osób. Okazało się, iż hasło “Poczuj radość Ewangelii” sprawdziło się w naszym przypadku dosłownie.

OKWB był miejscem ewangelizacji młodych ludzi, którzy nie zawsze mają czas dla Pana Boga. Jestem przekonany, że zdobycie III miejsca w finale ogólnopolskim oraz nagroda jaką jest wyjazd do Ziemi Świętej zmotywują rzesze uczniów z mojej szkoły i staną okazją do rozpoczęcia lub pogłębienia relacji z żywym Słowem Bożym.

Dziękuję Bogu za dzieło OKWB, za wszystkich organizatorów i za naszą dyrekcję.

Nie ma przypadków, to Boża Opatrzność sprawiła, że doświadczyliśmy czegoś niezapomnianego!

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
"Civitas Christiana"
https://okwb.pl/wp-content/uploads/2021/07/show_img.png
ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
email okwb@civitaschristiana.pl
Copyright © 2018 Civitas Christiana