XV Spotkanie Młodych z Biblią – relacja

Za nami jubileuszowe „XV Spotkanie Młodych z Biblią ze św. Janem Pawłem II i bł. Prymasem Wyszyńskim”. Odbyło się ono 12 maja br. na Jasnej Górze, w przeddzień 41. rocznicy zamachu, a zarazem cudownego ocalenia życia św. Janowi Pawłowi II. Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni Laureaci etapów diecezjalnych 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wraz ze swoimi Katechetami.

Program rozpoczął się w Sali Papieskiej warsztatami biblijnymi, których tematyka obejmowała zakres merytoryczny bieżącej edycji Konkursu. Była to bardzo dobra okazja dla młodzieży do odświeżenia przed Finałem przyswojonych treści Pisma Świętego. Prowadzący – ks. dr Roman Mazur SDB wyjaśniał niezrozumiałe zagadnienia, zadawał młodzieży pytania mobilizując do przypomnienia sobie szczegółów z Listów Św. Piotra oraz Księgi Jeremiasza.

Po warsztatach uczestnicy w bastionie św. Rocha mieli okazję zwiedzić wraz z Siostrą przewodnik wystawę „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”. Ekspozycja prezentuje zbiór łączący te dwie wielkie postaci Kościoła. Są to. m.in. sukienka millenijna na obraz Matki Bożej, kopia Millenijnego Aktu oddania Polski Maryi jak również osobiste pamiątki po Prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim.

Centralną częścią Spotkania była uroczysta Msza Św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo. W czasie homilii Metropolita częstochowski, powołując się na nauczanie św. Grzegorza Wielkiego, zwrócił się do zgromadzonych słowami: W Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu Bóg daje człowiekowi odpowiedzi w sprawach nas dotyczących. W sprawach dotyczących poznania samych siebie i poznania Boga. Pismo Święte jest zwierciadłem chrześcijanina, w którym odbija się nasze oblicze duchowe – nasza brzydota i nasze piękno. A przyglądając się świętym postaciom biblijnym, staramy się je naśladować.

Okazją do głębszego poznania sylwetki bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, jak również papieża Jana Pawła II było spotkanie ze świadkiem ich życia – przedstawicielką Instytutu Prymasowskiego – p. Stanisławą Nowicką.  

Całe wydarzenie zostało zwieńczone złożeniem kwiatów pod pomnikami tych dwóch Wielkich Polaków oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
Jako organizatorzy „Spotkania Młodych z Biblią” żywymi nadzieję, że czas spędzony na Jasnej Górze był dla wszystkich uczestników niezapomniany i owocny!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia przygotowanej przez Martę Karpińską.

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE
"Civitas Christiana"
https://okwb.pl/wp-content/uploads/2021/07/show_img.png
ul. Wspólna 25
00-519 Warszawa
email okwb@civitaschristiana.pl
Copyright © 2018 Civitas Christiana