W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Uczniowie, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca na etapie diecezjalnym konkursu, spotkali się, aby sprawdzić swoją wiedzę z zakresu Księgi Sędziów oraz Dziejów Apostolskich.
Po rejestracji i zakwaterowaniu uczestników oraz obiedzie, w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Przybylskiego.
Trzeba mieć świadomość tego, kto mówi [w Piśmie Świętym], szczególnie w takim momencie, w jakim jesteście teraz. (…) Nie wolno, nie powinno się podchodzić do czytania Słowa Bożego bez świadomości tego, kto kieruje do nas te słowa i jestem pewny, że wy tak właśnie przygotowujecie się do konkursu, który nie jest każdym innym konkursem wiedzy. (…) Błogosławiony to ten, który jest na właściwej drodze, a wy właśnie na takiej drodze jesteście – podkreślił biskup kierując kazanie do młodych.
Po Eucharystii finaliści udali się na etap pisemny konkursu. W tym samym czasie katecheci i opiekunowie wzięli udział w spotkaniu z o. Piotrem Szczepańskim, który przez 4 lata pełnił rolę redaktora naczelnego Rycerza Niepokalanej, czasopisma, które ponad 100 lat temu ufundował św. Maksymilian Kolbe. O. Piotr przybliżył życie świętego założyciela klasztoru w Niepokalanowie, a także historię postania czasopisma.
Gabriela Szczygłowska, katechetka z 30-letnim stażem z archidiecezji częstochowskiej podzieliła się swoim doświadczeniem z OKWB, w którym bierze udział po raz 28, a także doświadczeniem katechizacji młodych ludzi. Następnie Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz członek Instytutu Biblijnego, zaprezentowała organizatora OKWB – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, a głos zabrał prezes stowarzyszenia, Kamil Sulej. Anna Rybak, wiceprezes zarządu, dokonała przedstawienia Grupy INCO S.A. Zorganizowano również konkurs z nagrodami dla katechetów oraz opiekunów.
Po kolacji odbył się pokaz filmu „Powołany 2”, a po projekcji z finalistami spotkał się Jan Sobierajski, producent i twórca filmu.
Ci ludzie [których widzieliśmy na filmie] poszli za Panem Bogiem, ale żeby iść za Panem Bogiem, trzeba go znać. (…) Z tymi, na których nam najbardziej zależy, spędzamy najwięcej czasu. Tak samo jest z Panem Bogiem. (…) Wiec jeżeli będziecie spędzali Nim czas – poprzez czytanie Pisma Świętego, poprzez modlitwę – to jak przyjdzie trudny moment, a na pewno przyjdzie, będziecie mieli podporę i drogowskaz – zaznaczył.
Gość podzielił się historią swojego życia, rozeznawania powołania i drogą wiary. Opowiedział o tym, jak zawierzył swoją drogę zawodową Bogu, Maryi i św. Józefowi oraz historię tego, jak Bóg posłużył się nim na drodze nawrócenia kilku osób.
Pan Bóg chce, żebyśmy byli influencerami – podkreślił.
Jan Sobierajski przytoczył historie, które zdarzyły się w trakcie tworzenia filmów „Powołany” i „Powołany 2” pokazujące działanie i opiekę Pana Boga nad projektami, które powstały na Jego chwałę.
Dzień zakończył Apel Jasnogórski i złożenie kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego oraz kard. Stefana Wyszyńskiego.
Drugi dzień konkursu rozpoczęło Miasteczko OKWB, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z ofertami uczelni takich jak Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Akademia Katolicka Collegium Bobolanum w Warszawie. Swoje stoiska miały również Biuro Turystyczno Pielgrzymkowe FRATER oraz Fundacja Prodoteo. Przed południem nie zabrakło również czasu na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji. Chętni mieli również możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu Niepokalanowa.
O godzinie 11 wszyscy zebrali się w kaplicy św. Maksymiliana na Nabożeństwie Słowa Bożego, które poprowadził ks. Adam Dolata.
Czytamy Pismo Święte, aby opowiadać innym, co łączy nas z Panem Bogiem. Tworzymy rodzinę, wspólnotę, która pomoże nam potem iść w świat i świadczyć o tym, co Jezus dla nas uczynił. (…) Prosimy, Panie, przygotuj nas na misję głoszenia Słowa.
Po nabożeństwie odbyła się najważniejsza część programu, czyli Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Galę poprowadzili Estera Ryczek oraz Mateusz Gawroński, członkowie zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którzy na wstępie powitali przybyłych gości – Gwardiana klasztoru w Niepokalanowie, o. Mariusza Słowika; ks. Mirosława Wróbla, przewodniczącego komisji konkursowej, pełnomocnika rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej oraz Dyrektora Instytutu Nauk Biblijnych KUL; dr. hab. Mirosława Jasinskiego, członka komisji konkursowej, delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. domów polskich w Jerozolimie; ks. dr. Dariusza Wojteckiego, członka komisji konkursowej oraz asystenta krajowego Stowarzyszenia; ks. dr. hab. Romana Bogacza, prodziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także przedstawicieli uczelni, wydawnictw i fundacji współpracujących przy organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Obecni byli również przedstawiciele organizatora i głównego sponsora wydarzenia – Piotr Sutowicz, przewodniczący rady nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”; Anna Rybak, sekretarz rady nadzorczej Stowarzyszenia i wiceprezes Grupy INCO S.A.; Jan Juszczak, członek rady nadzorczej Stowarzyszenia; Kamil Sulej, prezes zarządu Stowarzyszenia; Maciej Szepietowski, prezes zarządu Fundacji Civitas Christiana; Joanna Szmigielska, radca prawny spółki Grupa INCO S.A. oraz dyrektorowie i przedstawiciele różnych struktur Stowarzyszenia. Został zaprezentowany film o Grupie INCO S.A., sponsorze nagród głównych.
Kamil Sulej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, skierował kilka słów do zebranych:
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej to wydarzenie wyjątkowe, dlatego że dotyczy czytania Słowa Bożego, ale też dlatego, że biorą w nim udział osoby młode. Kiedy widzę was rozmodlonych, przechadzających się z Pismem Świętym, czuję ogromne wzruszenie, ale i satysfakcję. (…) Wy, młodzi, jesteście nadzieją Kościoła – podkreślił.
Prowadzący przypomnieli odbywające się w maju na Jasnej Górze Spotkanie Młodych z Biblią, zaprezentowano również reportaż filmowy z tego wydarzenia.
Ks. Roman Bogacz, reprezentujący Uniwersytet Papieski oraz Stowarzyszenie Biblistów Polskich skierował do uczestników kilka słów. Podziękowano za obecność również przedstawicielom innych uczelni – Zygfrydowi Habrychowi z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ks. Januszowi Stańczakowi z Akademii Katolickiej Collegium Joanneum w Warszawie oraz Joannie Dudek-Ławeckiej z Akademii Katolickiej Collegium Bobolanum w Warszawie.
Zebrani mieli też możliwość obejrzeć relację wideo z pierwszego dnia konkursowych zmagań przygotowaną przez Centrum Medialne Civitas Christiana. Wszystkie materiały przygotowywane przez Centrum są dostępne na www.e-civitas.pl, na mediach społecznościowych oraz kanale YouTube Civitas Christiana TV.
Tegoroczni laureaci otrzymają nagrody w postaci indeksów na uczelnie wyższe na kierunkach humanistycznych. Najlepsza trójka uda się na pielgrzymkę śladami św. Pawła na Maltę, a uczestnicy, którzy zajmą miejsca od 4. do 6. wraz z opiekunami, będą mieli możliwość odbycia pielgrzymki śladami Miłosierdzia Bożego do Wilna. Nagrodami są również sprzęt elektroniczny oraz nagrody książkowe. Wśród sponsorów znajdują się: Grupa INCO S.A., Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz biuro podróży FRATER z siedzibą w Bydgoszczy, a także Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo Edycji św. Pawła, Fundacja Civitas Christiana, Instytut Wydawniczy PAX, Boże Krówki, Fundacja Prodoteo i wydawnictwo SUMUS.
Po wprowadzeniu przyszedł czas na moment, na który wszyscy uczestnicy czekali – odczytanie wyników części pisemnej, a tym samym wyłonienie siedmiu finalistów 28. edycji OKWB, którzy zmierzą się z etapem ustnym konkursu.
W skład komisji wchodzą – ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, przewodniczący komisji; ks. dr hab. Mirosław Jasinski, ks. dr Dariusz Wojtecki, dr Dawid Mielnik oraz Natalia Dąbrowska, sekretarz komisji z ramienia organizatora, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Oto siedmiu laureatów, którzy przystąpili do części ustnej konkursu:
7. Gabriela Kłosińska z diecezji kieleckiej
6. Anna Staszek z archidiecezji białostockiej
5. Michał Podchul z archidiecezji warmińskiej
4. Wiktor Ignatowicz z diecezji ełckiej
3. Szymon Gniedziejko z archidiecezji białostockiej
2. Alicja Zapalska z archidiecezji wrocławskiej
1. Oliwia Kapusta z diecezji zamojsko-lubaczowskiej
Po pierwszej turze wyłoniono czwórkę najlepszych finalistów, którzy zdobyli maksymalną liczbę punktów i zmierzyli się w drugiej rundzie pytań. Dopiero trzecia runda rozstrzygnęła ostatecznie, kto stanie na podium 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej:
Reszta laureatów zajmuje ex aequo miejsce czwarte. Wszystkim finalistom oraz laureatom serdecznie gratulujemy!
Ogłoszono również zakres następnej edycji OKWB, w skład którego wchodzą Księga Ezdrasza i Nehemiasza oraz I i II List do Tymoteusza i List do Tytusa.
Aleksandra Bilicka
Tekst pochodzi ze strony internetowej organizatora Konkursu – Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”:
https://e-civitas.pl/pl/aktualnosci/zakonczyl-sie-pierwszy-dzien-finalu-28-ogolnopolskiego-konkursu-wiedzy-biblijnej
https://e-civitas.pl/pl/aktualnosci/drugi-dzien-finalu-28-ogolnopolskiego-konkursu-wiedzy-biblijnej-dobiegl-konca
Pod ww. linkami można znaleźć także galerię z Finału.
Relacje z wydarzenia zamieszczane są także na naszym fanpage’u: https://www.facebook.com/konkursbiblijny